Krzysztof Korona, Andrzej Gołębiewski, Andrzej Wysmołek
Światło i jego rola w przyrodzie
26 kwietnia 2003 godz.10:00-11:30 i 12:00-13:30
Najważniejszym ze zmysłów jest wzrok, nic zatem dziwnego, że zjawiska optyczne są szczególnie łatwo postrzegane i interesujące. Niektóre jednak tak nam spowszedniały, że nie zastanawiamy się nad nimi. Inne, jak na przykład fatamorgana wydają nam bardzo tajemnicze. Wykład ten poświecony będzie wyjaśnieniu niektórych zjawisk, których zrozumienie wymaga pewnej (niewielkiej) wiedzy z fizyki. Postaramy się udzielić odpowiedzi na następujące pytania:
![]() Rys. Widmo światła: energia fotonów i długość fali. |
- Czym różni się światło gwiazd od światła robaczków świętojańskich? Poza
faktem, że jedno i drugie światło jest bardzo słabe i podziwiać można je
tylko w nocy, dzielą te dwa zjawiska ogromne różnice, o których na ogół
nie wiemy.
- Dlaczego niebo jest niebieskie, a słońce zachodzi na czerwono? - Kiedy powstaje fatamorgana i czy tylko na pustyni? - Skąd bierze się tęcza? Pewnie każdy wie, ale może warto wniknąć w szczegóły. - Dlaczego bańki mydlane są kolorowe? - zjawisko niby podobne do tęczy, a jednak inne. |
Zapoznamy się z takimi tematami jak: widmo światła białego, energia niesiona przez światło, promieniowanie termiczne, luminescencja, absorpcja i rozpraszanie światła, efekt cieplarniany, załamanie i skupianie światła, rozszczepienie, całkowite wewnętrzne odbicie, interferencja fal świetlnych.
Informacja:Dr Andrzej Wysmołek, tel. 5532166,
e-mail:
wysmolek@fuw.edu.pl oraz
http://www.fuw.edu.pl/