Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Fizycznego
Instytut Fizyki Doświadczalnej UW

Krzysztof Korona
Termodynamika od atomu do planety

(5 października 2002)

Termodynamika jest nauką o cieple. Chcielibyśmy, aby prawa fizyki były uniwersalne, to znaczy, aby obowiązywały w każdej sytuacji. Na przykład prawa mechaniki kwantowej, choć mówi się potocznie, że dotyczą atomów, tak naprawdę mają zastosowanie do całego wszechświata. Czy tak samo jest w przypadku termodynamiki? Odpowiemy sobie na to pytanie przy pomocy paru przykładów:

  1. Najważniejszym pojęciem z dziedziny termodynamiki jest temperatura. Zastanowimy się co to jest temperatura i czy atomy mają temperaturę? Czy światło ma temperaturę? Ile wynosi temperatura Wszechświata?
     
  2. Ciśnienie: Jak jest 'wytwarzane' przez atomy i cząsteczki gazów? Jak ciśnienie powietrza zależy od wysokości? Dlaczego na Marsie ciśnienie jest niższe niż na Ziemi?

Zajmiemy się tez takimi problemami jak skraplanie gazów, krzepniecie i topnienie. Poruszony zostanie też problem efektu cieplarnianego.
Można będzie obejrzeć między innymi: pomiar temperatury ciekłego azotu, wytwarzanie ciśnienia przez "gaz" śrutu, kondensację i krystalizację "na żywo", animacje komputerowe.

Zapraszamy na kolejne wykłady PTF!
Informacja: Dr Andrzej Wysmołek, tel. 5532166, http://www.fuw.edu.pl/

Organizacja wykładu została wsparta przez Gminę Warszawa Centrum