REGULAMIN
Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizycznego

(uchwalony przez Zebranie Delegatów PTF 14 września 2005 r.)

§ 1.

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Fizycznego, zwanego dalej PTF, kieruje pracami PTF zgodnie z przepisami Statutu PTF.

§ 2.

1. Zarząd Główny PTF, zwany dalej ZG, składa się z osób pełniących funkcje Prezesa PTF, Sekretarza Generalnego PTF, Skarbnika PTF oraz dwunastu członków.
2. Prezes, Sekretarz Generalny, Skarbnik oraz czterech Członków Wykonawczych, wybranych spośród członków ZG tworzą Prezydium ZG PTF.

§ 3.

Pierwsze posiedzenie ZG zwołuje nowowybrany Prezes PTF nie później niż miesiąc przed rozpoczęciem kadencji. Na tym posiedzeniu dokonuje się wyboru czterech Członków Wykonawczych ZG.

§ 4.

Wybory czterech Członków Wykonawczych ZG spośród członków Zarządu przeprowadza nowowybrany Sekretarz Generalny PTF zgodnie z następującymi zasadami:
1. Czynne prawo wyborcze przysługuje wszystkim członkom ZG. Wybory są ważne, jeśli uczestniczy w nich co najmniej 2/3 członków.
2. Zgłaszanie kandydatów jest tajne, każdemu członkowi ZG przysługuje prawo zgłoszenia 4 kandydatów.
3. Na ostatecznej liście kandydatów znajdą się członkowie, którzy wyrazili zgodę na kandydowanie i zostali zgłoszeni przez co najmniej 3 osoby.
4. Wybory są tajne. Do wyboru potrzebne jest uzyskanie co najmniej połowy ważnie oddanych głosów. Jeśli dwie osoby (lub więcej) wybrane na ostatnim miejscu uzyskają identyczną liczbę głosów, przeprowadza się między nimi dogrywkę.
5. Jeśli wybranych zostanie mniej niż 4 Członków Wykonawczych, przeprowadza się wybory na wolne miejsca, skreślając z listy kandydatów osobę, która uzyskała najmniejszą liczbę głosów.
6. Jeśli na liście kandydatów nie pozostało żadne nazwisko, a nie wszystkie miejsca Członków Wykonawczych zostały obsadzone, przeprowadza się ponowne zgłaszanie kandydatów i wybory na wolne miejsca.

§ 5.

Posiedzeniom ZG przewodniczy Prezes PTF, a w razie jego nieobecności upoważniony przez niego jeden z czterech Członków Wykonawczych. Decyzje ZG zapadają kolegialnie. W głosowaniu nad wnioskami i w podejmowaniu uchwał głos stanowiący mają wszyscy członkowie ZG. Pozostali uczestnicy posiedzeń ZG mają głos doradczy.

§ 6.

Na każde posiedzenie ZG członkowie ZG, członkowie Komisji Rewizyjnej PTF i goście winni otrzymać od Sekretarza Generalnego PTF zaproszenie, wraz z przewidywanym porządkiem obrad, przynajmniej na osiem dni przed terminem posiedzenia. Posiedzenie zwołane z pominięciem tego okresu jest ważne przy obecności wszystkich członków ZG i przy braku ich sprzeciwu. Pisemnie usprawiedliwione nieprzybycie na posiedzenie nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji odnośnie do członkostwa. Dwie kolejne nieobecności nieusprawiedliwione uważa się za rezygnację z członkostwa ZG.

§ 7.

1. W okresach pomiędzy posiedzeniami ZG bieżącą działalnością PTF kieruje siedmioosobowe Prezydium ZG. Prezydium działa zgodnie ze statutem PTF, uchwałami władz PTF i zaleceniami ZG. Postanowienia Prezydium ZG podlegają akceptacji ZG.
2. Prezydium ZG reprezentuje PTF wobec władz rejestracyjnych.
3. Prezydium ZG jest z upoważnienia ZG kierownikiem zakładu pracy w rozumieniu kodeksu pracy. Prezydium ZG zatrudnia pracowników ZG, ustala zakresy ich obowiązków i w miarę potrzeby, za zgodą ZG, udziela im określonych uprawnień.
4. ZG może ustalić, że do czynności, o których mowa w p. 3. wystarcza udział trzech członków Prezydium.

§ 8.

1. Prezes PTF z urzędu przewodniczy posiedzeniom Prezydium ZG, reprezentuje PTF na zewnątrz, podpisuje wszystkie oficjalne dokumenty oraz (zamiennie z Sekretarzem Generalnym PTF) wraz ze Skarbnikiem PTF podpisuje dokumenty finansowe.
2. Prezes PTF wydaje zarządzenia regulujące tryb postępowania w sprawach gospodarowania majątkiem i funduszami PTF oraz w sprawach pracowniczych.

§ 9.

Sekretarz Generalny PTF prowadzi korespondencję ZG, nadzoruje pracę biura ZG, współpracuje z Prezesem PTF w przygotowaniu porządku obrad i wysyła zaproszenia na posiedzenia ZG. Ponadto sporządza protokoły obrad ZG, współpracuje z Prezesem PTF w sporządzaniu sprawozdań i memoriałów dla innych podmiotów oraz odpowiada za dokumentację i archiwum ZG.

§ 10.

Skarbnik PTF realizuje politykę finansową PTF na podstawie Statutu PTF, decyzji Zebrania Delegatów, uchwał ZG lub jego Prezydium. Gospodarka finansowa realizowana jest przy pomocy księgowego ZG, który prowadzi księgowość, sporządza okresowe sprawozdania finansowe PTF dla Zebrania Delegatów i Głównej Komisji Rewizyjnej oraz dla organów Państwa i jest za to odpowiedzialny w ramach obowiązujących przepisów.

§ 11.

Zarząd Główny może powierzać swoim członkom stałe i czasowe obowiązki, a w szczególności kierowanie pracami komisji PTF lub udział w ich pracach. Jeśli członkowi ZG powierza się funkcję członka Głównej Komisji Rewizyjnej (przy wakacie w ostatnim roku kadencji), musi on równocześnie zrezygnować z członkostwa ZG.

§ 12.

Zgodnie z regulaminem wyborczym PTF zwolnienie miejsca w organach PTF podczas ostatniego roku kadencji nie wymaga przeprowadzania wyborów uzupełniających. Wybory takie byłyby jednak niezbędne, gdyby w ZG pozostała mniej niż połowa składu.

§ 13.

Redaktorzy naczelni wydawnictw PTF prowadzą prace redakcji przy współudziale rad redakcyjnych i komitetów redakcyjnych. W zakresie określonym przez ZG mają oni prawo samodzielnie podpisywać korespondencję oraz zaciągać i spłacać zobowiązania związane z wydawaniem czasopism i ich dystrybucją.

§ 14.

Redaktora Naczelnego Postępów Fizyki mianuje ZG. Redaktorzy naczelni pozostałych wydawnictw są powoływani przez ZG, w porozumieniu ze współwydawcami. Składy rad redakcyjnych i komitetów redakcyjnych oraz okresy ich kadencji na wnioski redaktorów naczelnych zatwierdzają ZG i współwydawcy.

§ 15.

1. Zmian w Regulaminie może dokonać Zebranie Delegatów z inicjatywy własnej lub na wniosek ZG.
2. Regulamin wchodzi w życie po zatwierdzenia go przez Zebranie Delegatów PTF.